Länk till Träningar/matcher Umedalens IP Konstgräs
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Umedalens IF
FOTBOLL
HJP08

Välkommen till Umedalen P08 - Herrjuniorer Max 16

Inför säsongen 2025 har vi fått ett tillskott av spelare. Vi spelar en vinterserie, vi kommer spela DM och en P17 nationell-serie. Och så åker vi till Gothia. 

 

 

Löpning
2025-01-15 22:47

Löpträning

 

På söndag 19/1 kl kör vi Beep-test i Hall2 kl 20-21. Alla ska ha gjort ett beeptest så att vi har något att jämföra med framåt våren. 

Gör man inte beeptest på söndag, får man chansen på tisdag på Nolias konstgräs eller vid nästa löpträning kommande onsdag. 

 

Vi kommer köra 4x4 intervaller till att börja med. Kanske hittar vi andra övningar längre fram. Om ni inte har möjlighet att löpa på onsdagar kan ni göra det en annan tid. Det finns möjlighet att löpa på allmänhetens tider i Nolias friidrottshall. 

 

Allmänhetens tid. (Endast löpning)

Måndag 20:00-21:00

Torsdag 20:30-21:30

 

 

4x4 intervall

De flesta träningsprogram som innehåller intervaller består av två siffror uppställda som ett räknetal. Detta kan till exempel vara 2x4, 3x4 etc. Den första siffran indikerar antalet gånger du ska genomföra varje intervall, medan den andra siffran berättar hur länge du ska hålla på eller hur långt du ska springa. 4x4-intervall betyder att du ägnar fyra minuter åt att springa med hög intensitet, upprepat fyra gånger.

 

Förutom att det är lätt att komma ihåg är 4x4-intervall tillräckligt hårt för att hjärtat ska få jobba ordentligt men kort nog för att det ska bli genomförbart för de flesta. Med en paus på exempelvis tre minuter mellan varje intervall får du en total träningstid på 25 minuter. Inte illa att kunna klämma in ett bra träningspass – inklusive paus – på under en halvtimme.

 

4x4 intervall – steg för steg

  • 10 minuters uppvärmning så att du blir svettig
  • 4 minuter med hög intensitet så att du blir andfådd
  • 3 minuters paus – lugn aktivitet
  • 4 minuter med hög intensitet så att du blir andfådd
  • 3 minuters paus – lugn aktivitet
  • 4 minuter med hög intensitet så att du blir andfådd
  • 3 minuters paus – lugn aktivitet
  • 4 minuter med hög intensitet så att du blir kraftigt andfådd
  • •5 minuters nedvarvning
Inför säsongen - vi har behov av hjälp
2025-01-14 10:38

Inför säsongen

 

Här kommer information inför den kommande säsongen. Vi hade ett första möte där vi presenterade Benjamin Lindahl och där vi gick igenom vad vi står inför den här säsongen. 

 

Vi är mitt inne i vinterserien. Vi spelade en oavgjord match mot IFK Luleå akademi och har nästa match i Februari. Boden drog sig ur serien så det blev ett långt hål mellan matcherna. 

 

Ekonomi 

 

Ekonomin är bra. Vi startade på 0 förra året och landar på ≈ 45.000 i kassan vid årsskiftet. 20.000 av detta är sponsorer, resten är försäljning och jobb. Det kommer ett bokslut som vi får ta del av. Alexander på kansliet sköter allt sådant åt oss. Vi behöver en eller flera föräldrar i laget som är med och gör en budget för den kommande säsongen. Behöver även någon som gör uppföljningar att alla avgifter kommit in. Vi bidrar med att sälja fika på Levande IP. Alla lag i föreningen ser till att ha försäljningen igång och vi delar på förtjänsten. De utgifter vi har är plan- och hallhyror, anmälningsavgifter till cuper och serier. Vi använde även pengar från lagkassan till badhus, pizzor under Dalecarlia förra året. Under Umeå fotbollsfestival betalade vi maten när de bodde tillsammans. Vi betalar en avgift på 12.500 till fotbollssektionen. Vi hade en träningsavgift på 2500:-. Vi får se över om vi behöver justera den när vi gör en budget. 

 

Har man svårt att betala avgifter och göra utlägg för cuper och kläder finns det möjlighet att söka bidrag från föreningen. 

 

Vi ser till att samla in pengar genom försäljning och de jobb vi kommer över. Vi kör en egen cup i slutet av april, precis som tidigare år. Vi har fått frågan om att jobba på rallyt i år igen, vilket vi ska göra. 

 

Vi kommer få erbjudande om att jobba under yran. 

 

Serier och cuper

 

Vi har anmält oss till DM som spelas i april-maj. Där kommer grabbarna möta Team TG, GUIF och Sörfors P10. 

 

Vi har anmält oss till en nationell P17-serie istället för att spela en lokal serie. Det blir en ordentlig utmaning. Det blir några resor till Boden, Luleå, Piteå och Skellefteå. 

 

Vi har även anmält oss till Gothia. Vi kommer sätta ett datum i februari då alla bestämmer sig om man är med.
Vi måste anmäla och betala deposition till Gothia i förväg. Det har hänt tidigare år att spelare väljer att sluta efter Gothia, vilket ställer till det för kommande matcher i serien. Det såklart inte bra och inte ok att göra så. Föreningen, tränare, föräldrar och spelare jobbar för att få hela säsongen att gå ihop och då slutar man inte när man fått delta på höjdpunkten Gothia, man är med hela vägen. Vi tar fram ett spelaravtal som alla spelare får vara med om att skriva under. Det här är viktigt att ni pratar om hemma, för vi hör redan lite rykten. 

 

Träningar, matcher, närvaro och prestation

 

Vi har fått tillskott i laget i år. Fem grabbar från förra årets P17-lag. I den nationella serien får 4 + 1 (målvakt) som är överåriga spela. 

 

Vi får inga träningstider i Nolia förrän efter sportlovet. De tider vi fått hittills och har framför oss är tider som någon avbokat. Så det gäller att vara snabb att boka tider som blir lediga. Vi drar igång löpträning inomhus fram tills vi kan vara ute. Det är väldigt viktigt att ha kondition och ork att spela fotboll. Ska vi ha en chans i en nationell serie är det helt avgörande att man orkar. Uppmuntra grabbarna att löpträna utöver de tider vi har. 

 

Närvaro är viktig. Svara på kallelser i tid. Det är många som vill träna. Vi vill ha en ordentlig trupp till varje träningspass. Speciellt när vi tränar på Nolia där träningstiderna är så dyrbara. Om någon av de ordinarie spelarna inte kan träna kallar vi spelare från kringliggande lag men även spelare utifrån som vill träna med oss. Se alltså till att svara på kallelser i tid så vi kan planera för våra träningar. Kan man inte vara med skriver man ett meddelande i samband med att man svarar på kallelsen. Då vet vi varför man inte kan träna. Vi kommer träna samtidigt som P09 som förra året. Vi kommer även träna i samband med att a-laget tränar. P08 är laget närmast a-laget så det är där utvecklingsmiljön kommer att vara. 

 

Det är viktigt att ha en bra inställning. Vi peppar varandra. Det lyfter spelare och hela laget vinner på det. Det som är negativt gör ingen nytta alls. 

 

Vi behöver alltså:

 

  1. Förälder som kan bistå vid träningar. Samla bollar, koner m.m. Det gäller bara att kunna vara på plats och vara lite vaktmästare. Det räcker med en per träning. Någon som vill styra upp det?
  2. Någon/några som hjälper till med budet och ekonomi, 
  3. Någon/några som tar hand uppföljning av försäljning, hitta sponsorer och jobbaktiviteter, göra schema för eventuella arbetsinsatser. 
  4. Någon/några som planerar för resor, ser till att det finns plats i bilar till alla. 

 

Försäljning av toalett- och hushållspapper
2025-01-14 10:12
Information om hur det går till

Hej

 

Enligt förslag från föräldrar så drar vi igång en försäljning av papper redan nu. 

 

Viktiga datum. Måndag 20/1 och måndag 3/2. Den 3/2 ska vi ha sålt klart så att de som beställde tidigt slipper vänta så länge. 

Men ni kan det här nu. Jag skickar all information igen för säkerhetsskull. Och var noga med att använda det nya säljbladet och inte något gammalt. Meddela mig, Thomas, om ni vill ha några utskrivna. 

 

Vi vill att ni säljer minst tio balar var, men ni säljer mycket gärna fler balar. Säljer ni inte något kan ni istället betala in minst 800:-. Alla ska såklart bidra till lagkassan. 

 

Vi behöver samla in pengar till laget för att täcka upp för de kostnader fotbollen innebär. Vi kommer få fler resor och dyrare kostnader för domare och vi vill hålla ner träningsavgifterna. 

 

Genom olika insatser kan vi enkelt få in pengar. 

 

På Måndag 20/1 och måndag 3/2.  Under den tiden säljer ni på olika sätt. Ni postar på sociala medier, ringer släktingar, gå en runda bland husen och säljer eller lägger ut en lista på er arbetsplats. Ni kommer få listor om ni önskar det, eller så skriver ni själva ut dem (finns bifogat här)

 

Priset är 280 för toalettpapper och 260 för hushållspapper. Priset är justerat uppåt pga ÅF som höjt priset till AllOffice. 

 

Vi kommer att lägga en beställning snart, så vi önskar att du har fyllt i ett Googledokument senast 5/2 Behöver du hjälp att fylla i dokumentet, kontaktar ni thomas@ylvin.com

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lBnpJzV-L5daLC8wwif6C0jpS-yYyuoA2hZ9PqudaUg/edit?usp=sharing

 

När ni hämtat balarna ser ni till att få in pengarna för dem och swishar hela summan till 

 

P08 Swish Nummer 123 245 60 85  Märk med spelarens namn. 

Bilder från året
2024-09-24 13:22

Här är en samling länkar till bilder som vi tagit under året. 

 

Om ni gillar några bilder kan ni sponsra laget med en valfri slant. Alla bidrag är välkomna. 

 

P09 Swish Nummer 123 511 47 56

 

P08 Swish Nummer 123 245 60 85

 

 

P17

 

UIF - Sandåkern

 

https://photos.app.goo.gl/1zTdW7xzUPqzbqwZ8

 

Morän - UIF

 

https://photos.app.goo.gl/NutoD6zh7QAFRCE78

 

IFK - UIF

 

https://photos.app.goo.gl/vw6ZNtPJ3z8TszXt9

 

P08

 

Porträtt

 

https://photos.app.goo.gl/CYW7vekxuWBUP7rv5

 

UIF P08 - P09

 

https://photos.app.goo.gl/SaH6tqxSLemS1n2s7

 

UIF Dalecarlia

 

https://photos.app.goo.gl/8Pn4Yrucks95V17R7

 

UIF Umeå fotbollsfestival

 

https://photos.app.goo.gl/KAEN9vqvvRrmnaVk8

 

 

P09

 

Porträtt

 

https://photos.app.goo.gl/CYW7vekxuWBUP7rv5

 

UIF Höstelvan 2023

 

https://photos.app.goo.gl/yN5UDsxXvBnus5Xw6

 

UIF P08 - P09

 

https://photos.app.goo.gl/SaH6tqxSLemS1n2s7

 

UIF - Hörnefors

 

https://photos.app.goo.gl/7td5VNsX7dUK37eG8

 

UIF Dalecarlia

 

https://photos.app.goo.gl/NjPtmQEmSDYi9EFg9

 

UIF - GUIF Nord

 

https://photos.app.goo.gl/Jv8gXrKKFNEvTdqd9

 

UIF - Hörnefors

 

https://photos.app.goo.gl/5QCcfaogwNTzNG1j9

 

Umeå fotbollsfestival 

 

https://photos.app.goo.gl/PwY1gNQaqmpuG7tJ8

 

UIF - Tegs SK

 

https://photos.app.goo.gl/fPoEVALTh4cRGi8Z7

 

UIF - Sandvik

 

https://photos.app.goo.gl/Wfdbu5L5yKoCR6867

 

 

 

Försäsongscup lördag 27/4
2024-04-25 11:17
Schema för cupen

Här kommer schemat för helgens cuparbete. Alla spelare har uppdrag och en del föräldrar är schemalagda. Har ni problem att delta får ni byta med någon annan eller hitta en ersättare. 

 

Domare:

Läs igenom reglerna för 9-manna så ni friskar upp minnet. Ni som dömer matcher kommer pratar ihop er. Linjeman hjälper till att hålla koll på offside. Vi dömer bara tydliga offside-situationer. Ni håller er till långsidan på motsatt sida mot där lagen sitter på bänken.

Domare har gult och rött kort, visselpipa och en väst. Linjedomare har en väst. 

Domaren meddelar resultatet till de som arbetar i kiosken. Det kommer finnas en mikrofon och högtalare där vi kan ropa ut resultatet i matcherna. 

 

Regler för 9-manna

 

Matchvärd:

Läs instruktionerna för vad en matchvärd ska göra. Bifogar ett dokument. Håll även koll på att omklädningsrummen att de ser ok ut. Ni får vandra runt på området och se till att allt fungerar och ni får svara på eventuella frågor. 

 

Kiosken:

Ni som arbetar i kiosken ser till att det finns kaffe, te-vatten, varmkorv, fikabröd och godis framme. Hamburgarna värms upp på en stor stekhäll vid sidan om kiosken. En måste sköta om grillen. Vatten hämtar vi i förrådet för levande IP. Den ligger i hörnet under den stora trappen. Det kommer finnas instruktioner för hur kiosken fungerar. 

 

Rutin för kiosken

 

Alla spelade lag får dela på sex omklädningsrum. Det är de som är närmast fotbollsplanen. Tre av dem ligger i korridoren och man kommer in dit via dörren i hörnet som ligger under den stora trappan. 

 

Domarrummet är för er. Där kan ni värma er. Men lämna inga värdesaker där. 

 

Alla ni som jobbar hela dagen får ta ut två hamburgare och en korv + fikabröd. Ni kan byta ut något av detta mot toast såklart. Men det sköter ni själva. Jag har en läsk åt er var också. 

 

I övriga kontaktar ni Thomas om det är något som behöver fixas. Mitt nummer är 070-3117669

 

Nu kör vi!

 

 

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från sektionen
Nyheter från föreningen
 
Huvudsponsorer UIF 2024