Det här var Joels första uppdrag i landslagströjan. På 200 m missade han finalen med 15 hundradelar med 24.42 och slutade på en hedrande niondeplats. Ännu bättre gick det på 100 m, där han knep sista finalplatsen. Efter en stenhård kamp om placeringarna slutade han sjua på säsongsbästa tiden 11.85. Endast 4 hundradelar skiljde mellan fjärde och åttonde plats.
”Jag är så glad att komma bland topp 10 på mitt första EM. Nu gäller det att ladda om för nästa tävling med landslaget som är Nordic Championship Para Athletics i Bollnäs den 20-21 augusti. Där ska jag också ställa upp på 100 och 200 m. Men innan dess ska jag försöka försvara min SM-titel på 100 m under Friidrotts-SM i Norrköping den 5-7 augusti”, säger Joel.
”Mitt mål är att få delta på inomhus-EM i Istanbul i mars 2023 och Word para Athletics Championship i Paris under juli 2023” avslutar han.